ទទកធ-KNTV គេហទំព័រ https://kampongthominfo.com នៃមន្ទីរព័ត៌មាន ខេត្តកំពង់ធំ (សូមអរគុណសន្តិភាព! មានសន្តិភាព ទើបមានថ្ងៃនេះ!) បញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន ជាជម្រើសដ៏ឆ្លាតវៃ គ្រឿងញៀនមិនមែនជាឱសថលើកកម្លាំងនោះឡើយ។ សូមប្រាប់មនុស្សជាទីស្រឡាញ់ ពីគ្រោះថ្នាក់នៃគ្រឿងញៀន ប្រើគ្រឿងញៀនគឺបំផ្លាញខ្លួនឯង ក្រុមគ្រួសារ និងសង្គមជាតិ។ កុំយកអនាគតដ៏ស្រស់ថ្លារបស់អ្នក ទៅជាប់ជំពាក់នឹងគ្រឿងញៀន ស្វែងរកវិជ្ជា កិត្តិយសមាន សេពគ្រឿងញៀន នាំមហន្តរាយ។ គោរពច្បាប់ចរាចរណ៍បើកបរដោយការយោគយល់ គោរពច្បាប់ចរាចរណ៍បើកបរសូមពាក់មួកសុវត្ថិភាពជានិច្ច។
កម្មវិធីលើកកម្ពស់ ផលិតភាពផលិតផលក្នុងស្រុក ទៅតាមស្តង់ដារ និងការប្រកួតប្រជែងស្មើភាព
(កំពង់ធំ)៖ លោកស្រីអនុបណ្ឌិត ច័ន្ទ លក្ស្មី ជាស្ថាបនិកផលិតផលខ្មែរយីហោ អាយុវេដាហ៍ (AYVD),
លោក សួគ៌ ភិរម្យ ជានាយកប្រតិបត្តិគម្រោង, លោក វុិន ស្រ៊ាន ជានាយកទីផ្សារ បានរួមគ្នាធ្វើការផ្សព្វផ្សាយអំពី “កម្មវិធីលើកកម្ពស់ ផលិតភាពផលិតផលក្នុងស្រុក ទៅតាមស្តង់ដារ និងការប្រកួតប្រជែងស្មើភាព”។
កម្មវិធីនេះក៏មានការអញ្ជើញចូលរួមពីលោកគ្រូអ្នកគ្រូ អាជីវករ សិស្ស-និស្សិតជាច្រើននាក់ នារសៀលថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅសាលប្រជុំវិទ្យាស្ថាន វិទ្យាសាស្ត្រគ្រប់គ្រង និងសេដ្ឋកិច្ចខេត្តកំពង់ធំ។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះលោកស្រីអនុបណ្ឌិត ច័ន្ទ លក្ស្មី ជាស្ថាបនិក ផលិតផលខ្មែរយីហោ អាយុវេដាហ៍ បានបង្ហាញពីរគោលបំណងចំបង គឺជួយលើកកម្ពស់ និងជំរុញការកែច្នៃផលិតផលក្នុងស្រុកឱ្យមានគុណភាព ត្រូវតាមស្តង់ដារ ដែលអាចប្រកួតប្រជែងក្នុងទីផ្សារអន្តរជាតិ និងអន្តរជាតិបានផងដែ។
ជាមួយគ្នានេះផងដែ លោក សួគ៌ ភិរម្យ ជានាយកប្រតិបត្តិគម្រោង ក៏បានលើកយកពីចក្ខុវិស័យ ដើម្បីឱ្យក្លាយជាវេទិកាដែលបង្កើតផលវិជ្ជមានក្នុងសង្គមដោយ៖ បង្កើនផលិតភាពក្នុងសហគមន៍ បង្កើតឱកាសការងារ កំណើនសេដ្ឋកិច្ច លើកកម្ពស់សុខភាព និងសុខមាលភាពល្អ សមភាពយេនឌ័រ ជួយឱ្យកុមារទទួលបានការអប់រំ អភិរក្ស និងប្រើប្រាស់ធនធានធម្មជាតិយ៉ាងចីរភាព ក្នុងការប្រកួតប្រជែងក្នុងទីផ្សារជាតិ និងអន្តរជាតិ។
លោក វុិន ស្រ៊ាន ជានាយកទីផ្សារ បានជំរុញកំណើនតម្លៃផលិតផលកសិកម្ម តាមរយៈការកែច្នៃ និងអភិវឌ្ឍស្តង់ដារ ដើម្បីនាំទៅកាន់ទីផ្សារជាតិ និងអន្តរជាតិ។ ដោយមានកិច្ចសហការជាមួយសហគមន៍ជាដៃគូផ្គត់ផ្គង់វត្ថុធាតុដើមចេញពីទិន្នផលកសិកម្ម ទើបគម្រោងអាចផលិតបានជាផលិតផលសម្រេចដែលមានគុណភាពខ្ពស់ ត្រូវតាមស្តង់ដាសុវត្ថិភាព និងអាចចែកចាយដល់អ្នកប្រើប្រាស់ទាំងក្នុងប្រទេស និងសម្រាប់នាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិផងដែ។ លោកក៏សូមសំណូមពរដល់អាជីវករ ប្រជាពលរដ្ឋ និងសិស្ស-សិស្សិតទាំងអស់ ឱ្យចូលរួមគាំទ្រនូវផលិតផលខ្មែរ ដែលបានផលិតដោយដៃខ្មែរពិតៗ ដែលមានគុណភាព និងសុវត្ថិភាពដល់អ្នកប្រើប្រាស់ប្រកបដោយទំនុកចិត្ត។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា បច្ចុប្បន្ននេះផលិតផលយីហោ អាយុវេដាហ៍ (AYVD) ដែលផលិតបានជាផលិតផលសម្រេច ហើយនិងកំពុងចែកចាយលើទីផ្សាររួមមាន៖ ទឹកដោះគោមាស (Golden Mix), កាហ្វេក្រវ៉ាញ (Cardafin Mix), ប្រេងរឺតធម្មជាតិ, ប្រេងចន្ទន៍, ប្រេងបណ្តេញមូសធម្មជាតិ, អាល់កុលសម្លាប់មេរោគ, និងសាប៊ូរមៀតមាសដុសមុខ និងដងខ្លួន។ អត្ថបទលោក ធូ កែវមុន្នី-ពិនិត្យអ៊ុមញឹប។